Rok 2017 to czas, któremu patronuje kilka wybitnych postaci. Dziś naszym Czytelnikom przedstawiamy pierwszego z nich Josepha Conrada – Korzeniowskiego.

Dlaczego w tak zaszczytny sposób postanowiono wyróżnić autora m.in. „Jądra ciemności” i „Lorda Jima”? Jak się okazuje w tym roku przypada jubileusz 160 – lecia urodzin tego jednego z najbardziej znanych na świecie twórców polskiej kultury.

W uchwale Sejmu czytamy m.in. , że „jego dorobek to źródło wartości moralnych i etycznych. Podejmowanie tematów ważnych dla starego kontynentu czyni go pisarzem uniwersalnym, który już w tamtych czasach nakreślił wizję „Europy bez granic”, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między narodami Europy” Przypomniano również, że jego liczne dzieła weszły do kanonu lektur.

Przypomnijmy, że Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 w Berdyczowie, a zmarł 3 sierpnia 1924 w Bishopsbourne. Był synem pisarza i działacza niepodległościowego Apollona Korzeniowskiego.

Nie ukończywszy gimnazjum wyjechał w 1874 do Francji i zaciągnął się na statek jako prosty marynarz. W 1894 osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej; zaledwie rok później wydał pierwszą powieść Szaleństwo Almayera. Publikując na obczyźnie używał pseudonimu Joseph Conrad, który utworzył z imion: Józef i Konrad.