9 grudnia po raz dwudziesty dziewiąty, w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem zostanie rozpalony płomień symbolizujący pokój i pojednanie. Następnie, niesiony rękoma skautów przybędzie do Wiednia, by przez Słowację trafić do Polski. 14 grudnia o godz. 17.00 na Długim Targu pod fontanną Neptuna odbędzie się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju delegacjom hufców województwa pomorskiego oraz mieszkańcom Gdańska.
– 14 grudnia o godz. 17.00 harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP zapraszają wszystkich mieszkańców Gdańska pod fontannę Neptuna, gdzie odbędzie się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Warto wziąć ze sobą lampiony, by przechować ten symbol międzynarodowego pojednania aż do wigilijnej kolacji – mówi harcmistrz Artur Glebko, komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP.
Historia akcji Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od austriackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce – w tym roku kolej na Słowaków. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.