Na świecie blisko 37 mln osób zakażonym jest wirusem HIV, z czego nawet 35 tys. żyje w Polsce. Co 6 sekund na świecie jedna osoba zaraża się tym wirusem, który nieleczony może prowadzić do rozwoju AIDS. 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Symbolem solidarności z osobami chorymi i ich bliskimi jest czerwona kokardka.

Obecność kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

W jaki sposób zarazić się można HIV? Okazuje się, że wirus ten rozprzestrzenia się poprzez:

* kontakty seksualne  bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy i/lub leków antyretrowirusowych
* przedostanie się zakażonej krwi innej osoby do naszego krwiobiegu, np.: poprzez używanie tych samych igieł i strzykawek przez więcej niż jedną osobę, transfuzje krwi i preparatów krwiopochodnych
* w czasie ciąży, porodu oraz podczas karmienia piersią matka zakażona HIV może zakazić swoje dziecko.

Warto dodać, że brak alarmujących objawów, nieznajomość dróg przenoszenia i zaprzeczanie temu, że HIV może zarazić się każdy z nas, powoduje, że ludzie nie wykonują testów w tym kierunku i przez lata mogą nie być świadomi swojego zakażenia, a tym samym nie mogą uprzedzić o tym partnera seksualnego.

Obecnie dzięki nowoczesnej terapii antyretrowirusowej, zakażenie HIV nie kojarzy się już z nieuchronnym zagrożeniem życia. Osoby żyjące z HIV, które przyjmują leki antyretrowirusowe mogą normalnie pracować, zakładać rodziny, mieć zdrowe dzieci. Jeśli pozostają pod stałą opieką specjalisty i są leczone zgodnie ze wskazaniami medycznymi, żyją tak długo jak osoby niezakażone.