16 października na scenie Filharmonii Kaszubskiej zostanie zaprezentowana „Lalka”. Proszę jednak nie łączyć tego spektaklu wyłącznie z lekturą omawianą w liceum. Podstawowym założeniem reżyserki, Anety Groszyńskiej, było odciążenie „Lalki” od wpisanych w nią szkolnych interpretacji i skojarzeń, ucieczka z polonistycznego klinu „między romantyzmem a pozytywizmem”.

„Lalki” nie trzeba wcale uwspółcześniać. Choć bohaterowie powieści Prusa mają ponad sto lat, to ich ambicje, uniesienia i problemy pozostają ciągle aktualne. Najważniejsze tkwi bowiem w emocjach, w niemożliwej miłości, w zaskakującej aktualności stosunków społecznych. A także w wyrazistej klasowości świata – dziś rozumianej inaczej, ale przecież wciąż obowiązującej.

Podstawowym założeniem reżyserki, Anety Groszyńskiej, było odciążenie „Lalki” od wpisanych w nią szkolnych interpretacji i skojarzeń, ucieczka z polonistycznego klinu „między romantyzmem a pozytywizmem”. Zresztą świat powieści jest zbyt obszerny i zbyt wielowarstwowy, by można dało się go wpisać w proste opozycje. Jednostka – społeczeństwo, władza – wojna, pieniądze – miłość, nauka – i pragnienie śmierci, wszystkie te ścieżki wielokrotnie krzyżują się na kartach powieści jak ścieżki w ciemnym lesie.

Spektakl brał udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Agata Groszyńska otrzymała wyróżnienie za reżyserię. Kazimierz Czapla otrzymał Złotą Maskę – Nagrodę Województwa Śląskiego za rolę najlepszą rolę męską w 2015 roku.
Zrozumieć świat „Lalki”

Czy świat powieści Prusa pozostaje ciągle aktualny? Czy poza emocjami i ambicjami głównych bohaterów, które towarzyszyły ludzkości od zawsze, znajdziemy w „Lalce” na jakieś odniesienia do współczesnego świata? Gdyby Bolesław Prus pisał teraz „Lalkę”, gdzie umieściłby akcję? Na zapleczu dyskontu, korytarzach korporacyjnych budynków, w pokojach reprywatyzowanych kamienic? A kim byliby bohaterowie jego powieści – sprzedawcami, biznesmenami, politykami?

Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać podczas bezpłatnych warsztatów wprowadzających w świat „Lalki”, które rozpoczną się w dniu spektaklu o godz. 16:00. Uczestnicy nie będą siedzieć i analizować, lecz spróbują stworzyć kilka obrazów – tego, jak społeczeństwo wyglądało kiedyś, jakie jest dzisiaj, a jakie mogłoby być. Warsztat nie wymaga umiejętności aktorskich, plastycznych lub ruchowych – jest otwarty dla wszystkich. Nie ma także konieczności znajomości tekstu „Lalki” – wystarczy otwarta głowa i trochę wyobraźni. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Mostek.
Spektakl Lalka odbędzie się 16 października 2016 r. o godz. 18:00 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Bilety w cenie 25 zł (ulgowy) i 30 zł (normalny) do nabycia w kasach lub na www.wck.org.pl. Warsztaty wprowadzające rozpoczną się 16 października 2016 r. o godz. 16:00 w Sali konferencyjnej Filharmonii Kaszubskiej. Wstęp wolny.

Pokaz spektaklu i warsztaty organizowane są w ramach programu Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze Środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mat. nadesłane