Wakacje powoli dobiegają końca. Rozpoczyna się więc czas zakupów podręczników szkolnych. Rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych na ten cel mogą otrzymać dofinansowanie. Termin składania dokumentów mija 12 września.
W zależności od tego, czy uczeń korzysta z podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego czy kształcenia specjalnego, zakres dofinansowania będzie wynosił od 175 zł do 770 zł. Pomoc tę przyznaje się na wniosek rodzica, pełnoletniego ucznia lub nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby za zgodą rodziców albo pełnoletniego ucznia. Co ważne należy do niego dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Zwrot kosztów zakupu podręczników nastąpi po przedstawieniu dowodu zakupu. W przypadku osób indywidualnych takim dowodem jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka) rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych.
Jeżeli składane jest oświadczenie, należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach rządowego programu pomocy uczniom w 2016 r. – „Wyprawka szkolna”.
W przypadku zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych dla grupy uczniów koszty zakupu zwracane są rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka) albo pełnoletnim uczniom po przedłożeniu potwierdzenia zakupu zawierającego w szczególności: imię i nazwisko ucznia, nazwę i adres szkoły, klasę, do której uczeń będzie uczęszczał, wykaz zakupionych podręczników lub materiałów edukacyjnych, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis osoby dokonującej zakupu. Potwierdzenie wystawia podmiot dokonujący zakupu (np. rada rodziców), na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki lub materiały
edukacyjne.
Zwrot kosztu zakupu podręczników/materiałów edukacyjnych do wysokości wartości pomocy, nastąpi w terminie do dnia 18 listopada 2016 r.
Dofinansowanie to mogą otrzymać uczniowie słabowidzący, niesłyszący, słabosłyszący, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Pomoc przysługuje uczniom niepełnosprawnym uczęszczającym w roku szkolnym 2016/2017 do szkół dla dzieci i młodzieży:
a) do klasy VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, techników lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym
b) uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, na zakup materiałów edukacyjnych – dotyczy to uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2016/2017 do klas I–III i VI szkoły podstawowej, III gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej (przysługuje uczniom klas I-III szkoły podstawowej jedynie w przypadku, gdy ci uczniowie nie korzystają z podręcznika, który zapewnia minister edukacji).
Dokumenty do pobrania znajdują się na tutaj.
Warto dodać, że w ubiegłym roku w Gdańsku z tego programu skorzystało prawie 1700 uczniów.