Od 2020 r. osoby, które do różnych miejsc w województwie, będą chciały dojechać komunikacją zbiorową, będą mogły użyć do tego jednego wspólnego biletu… Umożliwiać to będzie tzw. „bilet metropolitarny”, za którego zapłacić będzie można nie tylko gotówką, ale także kartą zbliżeniową czy nawet smartfonem.
Program powinien wystartować do 30 czerwca 2020 r. W jego ramach przewiduje się uruchomienie wspólnego dla wszystkich organizatorów transportu i przewoźników systemu poboru opłat za przewozy w transporcie pasażerskim oraz jednolitej informacji pasażerskiej.
Szacuje się, że takie rozwiązanie podniesie standard korzystania ze środków transportu publicznego i zwiększy ich wykorzystanie. Planuje się m.in. uproszczenie procedur zakupu biletów jednorazowych, okresowych, łączonych w komunikacji pasażerskiej, wprowadzenie pełnej możliwości precyzyjnego rozliczania przychodów z opłat pomiędzy poszczególnych organizatorów, operatorów i przewoźników.
Szacowany koszt inwestycji to 55 mln zł. Kwota ta nie zawiera jednak wyposażenia autobusów prywatnych przewoźników. Szacuje się także, że 85 proc. dofinansowania uda się uzyskać ze środków zewnętrznych.
List intencyjny w tej sprawie podpisali wczoraj: marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski, a także przedstawiciele Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot, miast: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Tczew, Starogard Gdański, Słupsk, Chojnice, Ustka, Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Sp. z o.o. oraz Przewozów Regionalnych Sp. z o.o.