Biały cukier to substancja, która króluje w większości domów, nie tylko do słodzenia napojów, ale także jako dodatek do różnych ciast czy przekąsek. Jego zwolennicy mówią, że jest dobry, słodki i tani. Przeciwnicy, że to „biała śmierć”. Jak jest naprawdę?

Po pierwsze należy zwrócić uwagę w jaki sposób produkowany jest cukier spożywczy. Okazuje się, że do tego celu używa się trzciny lub buraków cukrowych. W pierwszej fazie składniki przerabia się na surowy sok. Następnie poddawany jest procesom, w których używa się chemicznych substancji takich jak m.in. siarczan sodu, dwutlenek siarki czy ultramaryny. Dodajmy, że składa się on w 99,7% z sacharozy

Badania wskazują, że popularny cukier rafinowany, czyli tzw. „biały cukier”dostarcza organizmowi jedynie pustych kalorii. Energia, która jest wówczas wytwarzana, przychodzi szybko i na bardzo krótki czas.

Nadmierne spożycie tej substancji powoduje więc otyłość wśród dzieci i dorosłych, ponieważ biały cukier zatrzymuje wodę i sól w organizmie. Dodatkowo podrażnia śluzówkę żołądka przez nadmierną kwasowość, co może doprowadzić do wrzodów żołądka.

Ten rodzaj cukru ma jeden z najwyższych indeksów glikemicznych. Co to właściwie oznacza? Po spożyciu np. batonika, który wypełniony jest właśnie tym składnikiem, we krwi szybko wzrasta stężenie glukozy. Przez to trzustka zostaje gwałtownie pobudzona do pracy. Stężenie to jednak szybko spada, a w konsekwencji może to wywołać hipoglikemię.

Cukier kradnie także minerały z organizmu, w tym z kości. Im więcej spożywanych jest słodyczy czy innych produktów zawierających cukier, tym więcej organizm będzie potrzebował witaminy B, wapnia, fosforu czy magnezu do jego strawienia. Dodatkowo niszczy szkliwo zębów w ciągu kilku godzin, więc nadmierne spożywanie go wiąże się z szybkim rozwojem próchnicy zębów.

Człowiek do zdrowego funkcjonowania potrzebuje cukru, ale przede wszystkim naturalnego, który pochodzi np. z owoców i warzyw. Zamiennikiem sacharozy może być np. cukier brzozowy, który pod względem smaku i koloru jest podobny to jego białego odpowiednika, ale nie jest tak szkodliwy dla zdrowia.

Produkty można posłodzić także miodem naturalnym, syropem klonowym, lukrecją, stewią, a także syropem z agawy.