Młodzi ludzie mają talent! Dowodzą tego nie tylko programy typu talent show, ale także nagrody przyznawane przez poszczególne miasta, które uhonorować mają ich starania w dziedzinie szeroko pojętej kultury. W tym roku wyróżnienie przyznawane przez Miasto Gdańsk trafiło do trzech osób.
Mowa oczywiście o nagrodzie dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury, która przyznawana jest nieprzerwanie od 2000 roku.
Laureaci to artyści młodego pokolenia, reprezentujący wszelkie dziedziny sztuki: od muzyki przez taniec współczesny do plastyki, a także animatorzy kultury.
W ciągu 16 lat uhonorowano 101 artystów, wśród których znaleźli się: Dorota Nieznalska, Joanna Duda i Wojtek Mazolewski.
W tegorocznej edycji nominowanych było 14 osób. Trójkę laureatów wskazała kapituła, w której skład weszli przedstawiciele uczelni artystycznych (Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Gdańsku i Uniwersytetu Gdańskiego), mediów, Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku i laureaci ubiegłorocznej edycji.
W tym roku nagrodę, czyli pamiątkowy dyplom, statuetkę oraz 7 tys. zł. otrzymali:
– Wojciech Frycz,
– Kamil Piotrowski
– Krzysztof Komendarek- Tymendorf
KRZYSZTOF KOMENDAREK-TYMENDORF (UR. 1988) – altowiolista, menedżer oraz animator kultury w Gdańsku. Krzysztof Komendarek-Tymendorf od wielu lat należy do grona cenionych polskich altowiolistów swojego pokolenia. Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych, jest potomkiem wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Ireny Albrecht, gdzie piastuje stanowisko asystenta w klasie altówki. Jest laureatem licznych nagród. Współzałożyciel i muzyk w zespołach Balthus Quartet oraz Duo del Gesù, a ponad to współpracował kameralnie również z takimi artystami jak: Tytus Wojnowicz, Christoph Hartmann, Bartosz Koziak czy Avri Levitan. Jest jurorem konkursów muzycznych oraz prowadzącym kursy muzyczne w Polsce. Dyrektor EURO Chamber Music Festival w Gdańsku 2012-2016, Viva Viola Festivity oraz wielu inicjatyw kulturalnych w Gdańsku. Ambasador ogólnopolskiej kampanii społecznej Save the Music, animator Kultury w Gdańsku oraz wiceprezes Stowarzyszenia Artystów ZDOLNI DO WSZYSTKIEGO.
WOJCIECH FRYCZ (UR. 1992) – kompozytor muzyki filmowej, teatralnej i autonomicznej, student klasy kompozycji prof. dr hab. Krzysztofa Olczaka na kierunku Kompozycji i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Jego muzyka była wykonywana na festiwalach i koncertach (m.in. kompozycja „Zgaśnij księżycu” – I Festiwalu muzyki współczesnej „Nowe Fale” w Gdańsku (2015) , filmy z jego muzyką były wyświetlane na licznych festiwalach (np. BAJA International Film Festival, OFFPlus Camera, Chicago International children’s film festiwal) . Członek Koła Artystyczno-Naukowego Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aktywnie uczestniczy w artystycznym życiu Trójmiasta i Krakowa, organizuje koncerty propagujące twórczość osób związanych z Pomorzem, ogólnopolskie sesje naukowych, inne imprezy kulturalne. Angażuje się w działalność charytatywną. Stworzył opracowanie muzyczne m.in. do spektaklu teatralnego pt. „Inne rozkosze”, Teatr Stu, reż. Artur Baron Więcek (2016). Współpracując z młodymi reżyserami stworzył wiele ścieżek dźwiękowych do filmów i seriali, tworzy także muzykę oryginalną do filmów promocyjnych i reklamowych. Jako twórca muzyki i efektów dźwiękowych na stałe współpracuje z krakowską Fundacją Anima Art.
KAMIL PIOTROWICZ (UR. 1992) – Pianista i kompozytor. Student na kierunki jazz/muzyka estradowa, specjalizacja kompozycja/aranżacja w klasie prof. Leszka Kułakowskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Założyciel zespołu Kamil Piotrowicz Quintet, z którym zdobywa wiele nagród ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. Grand Prix na XVII Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, Grand Prix na Blue Note Poznań Jazz Competition, Grand Prix Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze. Zostaje finalistą Instant Composition Contest w ramach Festiwali Transatlantyk. W 2015 r. otrzymał Nagrodę Indywidualną za kompozycję na 51. Jazz nad Odrą we Wrocławiu oraz debiutuje płytą „Birth” – dzięki Stypendium Miasta Gdańska. W 2016 r. kończy studia licencjackie z wyróżnieniem. Bierze udział w międzynarodowym projekcie „Minim Experiment” wydając płytę „Dark Matter” nakładem oficyny „For Tune”. Wydaje drugą płytę z Kamil Piotrowicz Sextet – „Popular Music”.