Świat przestępczy i życie nocne międzywojennego Gdańska i Sopotu będzie tematem najbliższego wykładu z cyklu Akademia Gdańska. 22 listopada o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej Jan Daniluk opowie o ciemniejszej stronie Wolnego Miasta. Wstęp wolny.

– Zapraszam na spotkanie z mroczną stroną Wolnego Miasta Gdańska – światem przemytników i porywaczy, nożowników, złodziei i fałszerzy, prostytucji oraz hazardu. Podczas wykładu przedstawię mało lub też wcale do tej pory nieznane fakty dotyczące świata przestępczego oraz życia nocnego międzywojennego Gdańska i Sopotu. Ta niecodzienna perspektywa praktycznie nie była dotąd podejmowana przez badaczy. Zaprezentowane informacje są wynikiem wstępnego rekonesansu opartego w pierwszej kolejności na analizie artykułów prasowych z epoki – mówi Jan Daniluk.

Akademia Gdańska to roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Kluczem trzeciej edycji spotkań jest opowieść o Gdańsku widzianym przez kadry filmowe, obiektyw fotograficzny oraz zapisana w gdańskiej literaturze i codziennym życiu. Ostatni wykład, „Konserwacja zabytków 1945-2000”, poprowadzi 6 grudnia o godz. 18.00 Marcin Gawlicki.

Jan Daniluk – historyk, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku; wcześniej związany z pionem edukacyjno-naukowym gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Parkiem Kulturowym Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk” (dziś: Centrum Hewelianum); specjalizuje się w historii Gdańska XIX-XX w., w szczególności lat 1920-1945, dziejach ziem polskich włączonych do Rzeszy w latach II wojny światowej i Prus Wschodnich w latach 1933-1945.