W Gdańsku dwanaście osób będzie pracować nad opracowaniem założeń do programu wsparcia par, zainteresowanych metodą in vitro. W skład zespołu wejdą Radni Miasta, lekarze specjaliści i inni fachowcy, dla których tematyka ta nie jest obca.
Przypomnijmy, że Gdańsk to kolejny samorząd, który zdecydował się wspomóc pary, które do poczęcia dziecka wybiorą metodę in vitro. Program, który będzie kontynuacją rządowego programu refundującego in vitro, powstanie do końca 2016 r.
Na początku 2017 r. zostanie przedstawiony Radzie Miasta Gdańska. Pierwsze pary już w przyszłym roku będą mogły liczyć na dofinansowanie zabiegu. Warunek jest jeden – co najmniej pięcioletnie zameldowanie w Gdańsku. Takie rozwiązanie pomoże wyeliminować przypadki fikcyjnych zameldowań pod kątem programu.
Projekt ten to wspólna inicjatywa Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Rady Miasta i Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.
– Rozpoczynają się prace nad tematem ważnym dla wielu gdańszczan starających się o dziecko. Jak wiecie rząd zrezygnował z pomocy takim rodzinom, my chcemy pomóc. Dlatego powołałem zespół, który ma opracować program wspierający leczenie niepłodności – mówił prezydent Adamowicz.
Powołany zespół będzie m.in. zbierać materiały i przeprowadzać analizy informacji, które będą niezbędne do opracowania założeń do projektu. Zidentyfikuje także potrzeby mieszkańców Gdańska oraz określi charakter i wielkości grupy do której ma być adresowany.
Na prace te ma czas do dnia 31 stycznia 2017 roku.
Dodajmy, że w zespole powołanym przez Prezydenta Miasta Gdańska zasiada dwanaście osób. Przewodniczącą zespołu została radna Aleksandra Dulkiewicz, a sekretarzem Katarzyna Lewińska (Wydział Rozwoju Społecznego UMG).
W skład zespołu weszli, w kolejności alfabetycznej:
– Katarzyna Bertrand (terapeuta, Fundacja Dwie Kreski w Gdańsku),
– Piotr Borawski (radny Miasta Gdańska);
– dr n.med. Michał Brzeziński (pediatra, Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych w Gdańsku);
– Izabela Chorzelska (zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UMG);
– Ewa Dudek-Kuźmicka (psycholog, Fundacja Dwie Kreski w Gdańsku);
– Beata Dunajewska (radna Miasta Gdańska);
– dr n. med. Andrzej Hajdusianek (specjalista ginekologii i położnictwa, Klinika Leczenia Niepłodności „INVICTA” w Gdańsku);
– dr n. o zdrowiu Marek Jankowski (dyrektor Ośrodka Promocji Zdrowia w Gdańsku);
– dr Andrzej Leszczyński (etyk, Uniwersytet Gdański);
– prof. dr hab. med. Krzysztof Preis (kierownik Kliniki Położnictwa, Gdański Uniwersytet Medyczny).