Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem powinieneś zatroszczyć się o to, aby twoja dieta była bogata w antyoksydanty. Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze to związki chemiczne, które spowalniają proces starzenia się i chronią przed chorobami nowotworowymi poprzez neutralizację wolnych rodników.

Niebezpieczne wolne rodniki

Wolne rodniki to cząsteczki, które wnikają do naszego organizmu wraz z pożywieniem i powietrzem. Zawierają one niesparowany elektron. Dążą więc do podebrania tego elektronu z innej cząsteczki. W efekcie uszkadzają komórki przyczyniając się do wielu chorób cywilizacyjnych m.in. do cukrzycy, miażdżycy, chorób nowotworowych, czy chorób układu krążenia.

Wymiatacze wolnych rodników

Antyoksydanty hamują szkodliwe działanie wolnych rodników. Oddają im brakujący elektron, dzięki czemu przestają być groźne dla organizmu. Przy czym antyoksydanty po oddaniu elektronu także stają się neutralne dla organizmu i po pewnym czasie są z niego wydalane.

Witamina C – niedoceniana?

Najbardziej popularnym antyoksydantem jest witamina C. Powinniśmy codziennie dostarczać organizmowi około 70 mg tej witaminy. Najwięcej znajdziemy jej w aceroli, czarnej porzeczce, cytrusach, owocach róży, koperku i naci pietruszki. Należy pamiętać jednak o tym, że w pokarmie poddawanym obróbce termicznej są znikome ilości witaminy C. Dlatego też lepiej dodawać natkę pietruszki do sałatek, niż wzbogacać nią zupy. Równie ważnym antyoksydantem jest witamina E, która chroni błony komórkowe przed uszkodzeniem. Poprawia także wygląd cery, włosów i paznokci. Z tego względu nazywa się ją witaminą młodości. Duże jej ilości można znaleźć w olejach roślinnych, orzechach i ziarnach. Wystarczy zmienić białe pieczywo na pełnoziarniste, aby dostarczyć do organizmu zalecaną dzienną dawkę.

Karotenoidy i flawonoidy

Nie tylko witaminy wymiatają wolne rodniki. Działanie neutralizujące mają także karotenoidy i flawonoidy. Pierwsze z nich znajdziemy głównie w żółtych, pomarańczowych i zielonych warzywach oraz owocach. Drugie znajdują się w roślinach strączkowych, orzechach, herbacie, kawie i winie. Mają one działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe. Ponadto chronią siatkówkę oka przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Wszystko z umiarem

Należy pamiętać jednak o tym, że nadmiar antyoksydantów może prowadzić do zaburzonej równowagi organizmu. Dlatego lepiej dbać o zbilansowaną dietę, niż przyjmować suplementy z antyoksydantami. Jedząc różnorodne warzywa i owoce nie musimy obawiać się przedawkowania wyżej wymienionych substancji. Suplementy lepiej stosować w porozumieniu z lekarzem. Określi on zasadność przyjmowania określonych dawek.