Wiele kobiet martwiąc się o prawidłowy przebieg ciąży całkowicie rezygnuje z aktywności fizycznej. Tymczasem udowodniono, że fachowo nadzorowane ćwiczenia mogą pomóc zwalczyć wiele ciążowych dolegliwości. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie zarówno na organizm matki jak i płodu. Pomaga lepiej znieść przebieg ciąży, sam poród i okres połogu.

Szczególnie dobry wpływ na organizm ciężarnych ma gimnastyka połączona z nauką odpowiedniego oddychania. W ten sposób przyszłe mamy mogą podnieść ogólną kondycję organizmu, zwiększyć elastyczność mięśni, a w efekcie przygotować się do porodu.

Ponadto gimnastyka może pomóc w walce z uciążliwymi bólami kręgosłupa. Rozciągając mięśnie pleców odciążamy odcinek lędźwiowy, który jest szczególnie obciążony w okresie ciąży.

Ćwiczenia mają także zbawienny wpływ na układ krwionośny. Aktywność fizyczna zmniejsza obrzęki, skurcze mięśni i drętwienie kończyn.

Przyspiesza także przemianę materii i likwiduje zaparcia. To z kolei pomaga ciężarnym uniknąć nadmiernego przyrostu dodatkowych kilogramów.

Warto w miarę możliwości ćwiczyć należy na świeżym powietrzu. Dzięki temu dotlenia się organizm, polepsza samopoczucie i złagodzone zostają huśtawki nastrojów.

Wiele klubów ma w swojej ofercie specjalne ćwiczenia dla ciężarnych z elementami Fitness, Pilates i Body Ball. Zajęcia są nadzorowane przez specjalnie do tego przygotowane instruktorki. Nie ma więc ryzyka przeciążenia organizmu.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny rodzaj aktywności fizycznej warto skonsultować swoją decyzję z lekarzem. Każda ciąża jest inna, to co jednym sprzyja, innym może szkodzić.

Należy unikać ćwiczeń wymagających podskoków i gwałtownych ruchów. W ciąży środek ciężkości znajduje się w innym miejscu. Przy szybkich ćwiczeniach mogą wystąpić zaburzenia równowagi i zawroty głowy. Nie zaleca się także stosowania obciążników i ciężarków.

Zasada jest prosta – należy obserwować swój organizm. Nie można dopuszczać do wysokich skoków tętna, znacznego podniesienia temperatury ciała, odwodnienia. Organizm w czasie ciąży dłużej się regeneruje, dlatego bądź wyrozumiała dla siebie.

Bezwzględnie należy zrezygnować z aktywności fizycznej jeśli w czasie ciąży występują krwawienia, istnieje zagrożenie przedwczesanym porodem, chorujemy na nadciśnienie, cukrzycę, infekcję bakteryjne i wirusowe, mamy tendencję do anemii.