W Gdańsku powstaje Panel Obywatelski. Dzięki niemu losowa grupa mieszkańców weźmie udział w debatach społecznych, co pozwoli na wypracowanie rozwiązań umożliwiających lepsze funkcjonowanie miasta.

Tegoroczna edycja skupiać się będzie na przygotowaniu propozycji związanych z wystąpieniem ulewnych deszczów.

W panelu wezmą udział 63 osoby oraz 2 osoby rezerwowe, które będą odzwierciedleniem struktury demograficznej Gdańska według płci, wieku, dzielnicy oraz poziomu wykształcenia.

Jak zdradzają pomysłodawcy dobór odbędzie się etapowo. Najpierw spośród dorosłych gdańszczan, którzy znajdują się w rejestrze wyborczym, zostanie wylosowanych 8 tys. osób. To właśnie do nich trafią listy z zaproszeniem do udziału w panelu.

Wówczas będą one miały możliwość zarejestrowania się na podanej w liście stronie bądź dzwoniąc pod wskazany numer. Następnie spośród osób, które wyrażą wolę udziału w panelu wylosowana zostanie docelowa ponad 60-osobowa grupa. Za udział w panelu uczestnicy otrzymają dietę.

Sam panel będzie się składać z trzech bloków tematycznych. Podczas pierwszego z nich uczestnicy rozmawiać będą o tym, w jaki sposób poprawić sposób zatrzymania wody deszczowej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Kolejnym tematem będzie zakres pomocy dla mieszkańców po wystąpieniu takich zjawisk jak ulewne opady deszczu. Analizować będą także czy budując nowe zbiorniki retencyjne zrezygnować z częściowego wypełniania ich wodą.

Co ważne, od uczestników panelu nie jest wymagana wcześniejsza znajomość tematu. Wszystkie omawiane zagadnienia zostaną im szczegółowo przedstawione podczas spotkań.

– Ważną częścią panelu jest debata. Paneliści zapoznają się ze stanowiskami wszystkich stron, które są zainteresowane przedmiotem debaty, w tym ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rad dzielnic i mieszkańców. Mogą także sami powoływać ekspertów. Po dogłębnym przeanalizowaniu tematu, paneliści przyjmą rekomendacje odnośnie tego, jakie rozwiązania są najkorzystniejsze dla miasta. Wymagany poziom poparcia dla wiążącej rekomendacji panelu wynosi 80 procent – mówi dr Marcin Gerwin, specjalista ds. partycypacji i zrównoważonego rozwoju.

Przewidziane terminy spotkań: soboty – 19 i 26 listopad oraz 3 grudnia.