Burak to warzywo, po które jak się okazuje, sięgamy coraz częściej, zwłaszcza w formie płynnego soku. Dlaczego? Jakie właściwości ma to warzywo?
Dzięki silnej zwartości antocyjanów, przeciwutleniaczy oraz czerwonych pigmentów, której buraki posiadają w dużej ilości, są one skuteczne w walce z rakiem. Zawarte w nich barwniki zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki. Wspomagają także organizm po chemioterapii, anemii oraz białaczce.
Burak jest także częstym towarzyszem osób „będących na diecie”, ponieważ przyspiesza przemianę materii, hamuje apetyt na słodycze, a także w naturalny sposób oczyszcza organizm oraz przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu, gdyż wspomaga pracę wątroby, jelit i nerek. Z uwagi na działanie oczyszczające, doskonale wspomagają pracę wątroby, a jego zasadowe właściwości pomagają zwalczyć kaca. Chroni także wątrobę gdy nie funkcjonuje ona prawidłowo.
To także doskonałe lekarstwo na przeziębienia czy osłabienia organizmu, które nasilają się zwłaszcza w jesiennej porze. Dzięki działaniom wykrztuśnym, buraki pomagają zwalczać kaszel.
Regularne spożywanie buraków w sposób zauważalny reguluje pracę przewodu pokarmowego. Oczyszcza krew, usuwa kwas moczowy z organizmu, a także obniża ciśnienie krwi.
Warto dodać, że składniki mineralne zawarte w burakach rozpuszczają się w wodzie i dlatego lepiej ich nie gotować (wyjątek stanowi zupa). Więcej właściwości zachowają jeśli zostaną upieczone i obrane tuż przed jedzeniem. Najwartościowszy jest jednak sok z tego warzywa, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów.