Na swoim pierwszym posiedzeniu KRRiT wybrała przewodniczącego na nową kadencję. Został nim Witold Kołodziejski, który pełnił już tę funkcję w latach 2007-2010.
Kołodziejski jest absolwentem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a ostatnio pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Swoją karierę rozpoczynał od pracy w biurze prasowym zarządu głównego Porozumienia Centrum.
Przypomnijmy, że do Krajowej Rady wchodzi pięciu członków, z których dwóch powołał Prezydent RP (Janusza Kaweckiego i Andrzeja Sabatowskiego), dwóch Sejm (Witolda Kolodziejskiego i Elżbietę Więcławską-Sauk) oraz jednego Senat (Teresę Bochwic). Kompetencje KRRiT są okrojone, gdyż nadzór nad mediami publicznymi przejęła Rada Mediów Narodowych, a do jej konstytucyjnych zadań należy:
- projektowanie w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów kierunku polityki państwowej w dziedzinie radiofonii i telewizji;
- określanie warunków działalności nadawców programów radiowych i telewizyjnych;
- rozpatrywanie wniosków i podejmowanie rozstrzygnięć w sprawach przyznawania koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych;
- sprawowanie kontroli nad działalnością nadawców w zakresie określonym ustawą;
- organizowanie badań treści i odbioru programów radiowych i telewizyjnych;
- określanie wysokości opłat za udzielanie koncesji oraz wpis do rejestru;
- opiniowanie projektów aktów ustawodawczych oraz umów międzynarodowych dotyczących radiofonii i telewizji;
- inicjowanie postępu naukowo – technicznego i kształcenie kadr w dziedzinie radiofonii i telewizji;
- współpraca z właściwymi organizacjami i instytucjami w zakresie ochrony praw autorskich, praw wykonawców, praw producentów oraz nadawców programów radiowych i telewizyjnych.
Warto nadmienić, że to właśnie KRRiT ustala stawki kwotowe opłat abonamentowych RTV na następny rok kalendarzowy. W jej biurze pracuje blisko 140 osób, a ich średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 6364 zł. Sami członkowie Rady zarabiają więcej. Natomiast odpowiedź na pytanie kiedy opłaty abonamentowe RTV zostaną zlikwidowane wciąż pozostaje otwarta?
dr Jarosław Balcewicz