Dotyka ludzi w różnym wieku bez względu na pozycję społeczną czy płeć. Osoby, które wpadną w jej sidła nie mają energii oraz siły by realizować marzenia, pasje lub zainteresowania, a nawet wypełniać swoje obowiązki w pracy. Depresja, bo o niej mowa, to jedna z poważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Pomocną dłoń w walce z tą chorobą wyciąga miasto Gdańsk, które rozpoczęło pilotażowy program „Gdańsk Cię wspiera”. Osoba chora na depresję często izoluje się od otoczenia, urywając dotychczasowe kontakty ze znajomymi. Czuje się wiecznie zmęczona. Kiedyś ważne i priorytetowe zadania, teraz nie są już dla niej ważne. Zdarza się, że niekontrolowanie wpada w gniew lub wybucha płaczem, nie ma apetytu lub spożywa posiłki w nadmiernej ilości, a także nie może spać. Choremu towarzyszy ciągłe poczucie winy, a także stan rozpamiętywania dawnych, życiowych błędów.

Choroba ta oczywiście jest uleczalna – wystarczy tylko udać się po pomoc do odpowiedniego lekarza. To on zapisze leki i będzie czuwał nad przebiegiem leczenia. Ważna jest także regularna aktywność ruchowa, kontakty z drugim człowiekiem, odpowiednia dieta, a także inne poza farmakologiczne formy leczenia, jak na przykład muzykoterapia.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców południowo­wschodnich dzielnic Gdańska,miasto wystartowało z pilotażowym projektem „Gdańsk Cię wspiera”. Na ten cel przeznaczono 120 tys. zł.

– Program opiera się na ścisłej współpracy i koordynacji służby zdrowia i pomocy społecznej, sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego – mówi Piotr Olech zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego.

Osoba, która zostanie objęta pomocą, otrzyma więc wsparcie lekarza psychiatry oraz internisty, psychologa klinicznego, psychoterapeuty i pracownika socjalnego. Opieką objęci będą pacjenci oraz ich najbliżsi. Może zostać im przydzielony także osobisty asystent, który będzie pomagał przy koordynowaniu i organizacji leczenia.

Pacjent, który zostanie objęty opieką programu, zostanie zdiagnozowany przez zespół specjalistów, który składać się będzie z lekarza psychiatry, psychologa klinicznego oraz pracownika socjalnego.

W zależności od wyniku pacjenci rozpoczynają etap terapeutyczny, który realizowany jest w zależności od głównej dolegliwości pacjenta. By móc uczestniczyć w programie należy zgłosić się do Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed lub otrzymać zaproszenie od jednego z jego partnerów. Natomiast członkowie rodzin osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, którzy chcieliby spróbować przerwać powtarzające się hospitalizacje swoich bliskich i mają wolę współpracy ze specjalistami mogą zgłosić się do siedziby głównej (ul. Jaskółcza 7/15, Gdańsk ­Dolne Miasto).

Pilotażowy program „Gdańsk Cię wspiera” realizowany jest przez Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed. Jego partnerami są Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. Prof. Bilikiewicza, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dłoń.