Znani polscy aktorzy zachęcają do zrobienia badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby (WZW). W Polsce duża liczba osób zakażonych dowiaduje się o tym za późno. Nie badamy się, a warto abyśmy zaczęli: refundowane są bowiem nowoczesne terapie, które pozwalają wyleczyć WZW C u ponad 90 % pacjentów, a w przypadku WZW B zatrzymać rozwój choroby.

– Nowe terapie są rzeczywiście nadzwyczajnie skuteczne i co najważniejsze, wszystkie są w Polsce refundowane, zarówno te na WZW C jak i te na WZW B. Teraz pozostaje tylko wykrywać zakażenie i je leczyć. Wyeliminowanie WZW nareszcie jest możliwe! Warto pamiętać, że w maju tego roku Polska dołączyła do 193 państw, które na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia przyjęły globalną strategię eliminacji wirusowego zapalenia wątroby typu B i C do roku 2030. Powiedzieliśmy „A”, powiedzmy też „B” i naprawdę zawalczmy z WZW” – powiedziała Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei, zajmującej się profilaktyką WZW oraz wspieraniem pacjentów z chorobami wątroby.

A jest z czym walczyć. WZW zabija na świecie 1.4 mln osób rocznie. Więcej niż AIDS czy malaria. Samo tylko WZW C jest odpowiedzialne za blisko 70% przypadków raka wątroby w Europie. Tymczasem aż 81% Polaków znalazło się w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia wirusem HCV. Myślimy, że jesteśmy bezpieczni, ale tak nie jest. Cichy zabójca, jak mówi się o WZW, cały czas zbiera swoje żniwo.

-HCV jest najczęstszą przyczyną marskości i raka wątroby w Polsce. W przypadku tego wirusa nie możemy zapobiegać zakażeniom poprzez szczepienie, tak jak to udaje nam się z HBV, ale za to mamy terapię eliminującą zakażenie u prawie wszystkich chorych. Grzechem byłoby w takiej sytuacji nie dać możliwości takiego leczenia jak największej liczbie pacjentów. Niestety w Polsce niewiele osób wie o swoim zakażeniu. Kluczem do ratowania życia tych ludzi jest upowszechnienie badań w kierunku HCV i szerokie udostępnienie terapii o niespotykanej w medycynie efektywności kosztowej poprzez zwiększenie nakładów na program lekowy terapii bezinterferonowej oraz program eliminacji WZW C zgłoszony niedawno do Ministerstwa Zdrowia” – powiedział Prof. dr hab. Robert Flisiak, Prezes Polskiej Grupy Ekspertów HBV, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Fundacja „Gwiazda Nadziei” już od kilku lat organizuje bezpłatne badania z okazji Światowego Dnia WZW. „W tym roku 4500 osób będzie mogło zrobić bezpłatnie badanie w kierunku WZW C w 16 miastach w całej Polsce. Osobom z dodatnim wynikiem udostępniona zostanie pogłębiona diagnostyka – badanie HCV RNA, które pozwoli ocenić, czy wirus nadal jest w organizmie. Poza tym, że przebadamy dużą grupę osób, co samo w sobie będzie cenne, chcemy zwrócić uwagę Polaków na zagrożenie WZW. Warto się badać w kierunku zakażeń HBV i HCV nie tylko podczas naszych akcji. Testy nie są drogie, a życie mamy jedno” – powiedziała Barbara Pepke.

Nie daj się zaskoczyć!

Nagłośnieniu problemu WZW oraz zachęceniu do badania ma też służyć ruszająca właśnie telewizyjna, radiowa i prasowa kampania świadomościowa z udziałem tak znakomitych aktorów, jak Gabriela Muskała, Joanna Osyda, Artur Barciś, Piotr Fronczewski i Krzysztof Tyniec. Przesłanie akcji „Nie daj się zaskoczyć WZW!” to myśl, która powinna towarzyszyć nam codziennie. „Mamy szczepionki na HBV. Możemy skutecznie i szybko wyleczyć HCV. Skoro tak, to nikt nie powinien już umierać z powodu tych wirusów. Niestety ludzie wciąż odchodzą. Zabija ich niewiedza. Dlatego ta akcja jest potrzebna i dlatego cieszę się, że mogłem wziąć w niej udział” – powiedział obecny na konferencji w Warszawie Artur Barciś.

Warto dodać, że Fundacja „Gwiazda Nadziei” powstała w 2007 r. w Katowicach. Posiada status organizacji pożytku publicznego. Jej celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na promocji zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, ratowaniu ludzkiego życia, w szczególności osób z chorobami wątroby i działaniu na rzecz poprawy stanu ich zdrowia. Fundacja jest organizatorem: akcji edukacyjnych skierowanych do młodzieży, kampanii społecznych na temat zagrożeń jakie niosą zakażenia wirusami HCV i HBV, akcji bezpłatnych badań oraz szkoleń dla nauczycieli i lekarzy pierwszego kontaktu. Fundacja gromadzi fundusze ze zbiórek pieniężnych i 1% podatku na finansowanie pomocy swoim podopiecznym.

Oprac. na podst. mat. Nadesłanych