Na początku czerwca odbyła się uroczysta gala podczas której starosta Janina Kwiecień odebrała wyróżnienie od Związków Powiatów Polskich. Powiat Kartuski zajął wysokie czwarte miejsce w rywalizacji ogólnopolskiej.

Od kilku lat związek powiatów polskich organizuje ranking gmin, miast i powiatów, w którym samorząd kartuski, prowadzony przez starostę Janinę Kwiecień bierze regularnie udział. Zbieranie punktów, na podstawie których zdobywa się konkretne miejsce w klasyfikacji trwa cały rok, a informacje na bieżąco wysyła się do biura Związku Powiatów Polskich.

Każde działanie samorządu jest odpowiednio punktowane, a wśród nich m.in.: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwa informacyjnego, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne.

Warto nadmienić, że poszczególne samorządy są zakwalifikowane do następujących grup: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

– Już drugi rok byliśmy oceniani – mówi starosta kartuska Janina Kwiecień. – Znaleźliśmy się w gronie 44 powiatów, i w całej klasyfikacji zajęliśmy 4 miejsce. To duży sukces. Wyprzedziły nas – powiat Kielecki, który uzyskał tytuł honorowy „Dobry Polski Samorząd 2015”, powiat Myślenicki oraz Cieszyński. Taki wynik przyniosły nam punkty w takich kategoriach jak: rozwiązania promocyjne, edukacja, kultura, wspieranie działań na rzecz społeczności lokalnej czyli działania proobywatelskie, pomoc społeczna, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, tu bierze się pod uwagę wszystkie przez nas realizowane projekty, np. rozwój społeczeństwa informacyjnego, gdzie rodziny zagrożone otrzymały od nas komputery i są cały czas wspierane w działaniach informatycznych. Wysokie noty przyniosły nam także działania inwestycyjne powiatu. W roku 2015 przeznaczyliśmy na ten cel aż 15% naszego budżetu. Dobrze wypadamy także jeśli chodzi o ochronę zdrowia. Nasz szpital jest wysoko oceniany, tu przyjeżdżają rodzić nawet kobiety z Trójmiasta. Kilka miesięcy na ten temat telewizja TVN stworzyła nawet specjalny materiał. Ponadto bardzo aktywna jest nasza współpraca z powiatami: łowickim, tatrzańskim, świdnickim. I tu ważna jest pewna kwestia – my mamy te same problemy, ale sposoby ich rozwiązywania są różne – dlatego uczymy się ich od siebie nawzajem. Współpracujemy we wspólnych projektach, następuje wymiana nie tylko młodzieży, ale także samorządowców. Za każdym razem spotkania są w innym powiecie. Organizowane są wspólne konferencje, obozy naukowe, konkursy przedmiotowe, funkcjonuje uniwersytet III wieku. Ta iście żywa współpraca ma miejsce nie tylko raz w roku, ale przez całe 12 miesięcy. Nawiązaliśmy także współpracę międzynarodową np. z Ukrainą. W rankingu Gmin i Powiatów 2015 sporo punktów przyniosła nam współpraca z organizacjami pozarządowymi. Na terenie powiatu mamy ich ponad 380. To bardzo dużo, a współpraca układa się wzorowo.