dr Jarosław Balcewicz - doktor od zamówień publicznych, wykładowca i kolekcjoner staroci, dziennikarz niezależny z Gdańska
dr Jarosław Balcewicz – doktor od zamówień publicznych, wykładowca i kolekcjoner staroci, dziennikarz niezależny z Gdańska

Uchwalona nowelizacja ustawy medialnej przewiduje utworzenie Rady Mediów Narodowych. Do jej kompetencji należeć będzie powoływanie i odwoływanie składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. Przejmie powyższe zadania od ministra skarbu państwa.

Rada Mediów Narodowych ma liczyć pięciu członków. Trzech z nich powoła Sejm, a dwóch Prezydent RP spośród kandydatów (po dwóch na każde miejsce) wskazanych przez dwa największe kluby opozycyjne. Ich kadencja ma trwać 6 lat. W przypadku niezgłoszenia kandydatów prezydentowi prawo to przechodzi na kolejny pod względem liczebności klub parlamentarny.

Ustawa zawiera szereg ograniczeń dotyczących możliwości zasiadania w RMN m.in. odnoszących się do osób: pełniących funkcje w organach władzy wykonawczej oraz członków organów jednostek samorządu terytorialnego, a także zatrudnionych w administracji rządowej lub samorządowej, Kancelarii Prezydenta RP i KRRiT. Dotyczy to ponadto osób posiadających udziały albo akcje podmiotów będących dostawcami usług medialnych lub producentów radiowych i telewizyjnych. Natomiast członkami nowej Rady, która prawdopodobnie zostanie uformowana we wrześniu br., czyli po wakacjach parlamentarnych, będą mogli zostać posłowie i senatorowie.

Nowelizacja zacznie obowiązywać od 5 lipca br. i z tym dniem wygasną mandaty dotychczasowych rad programowych. Niemniej mają one działać do czasy powołania nowych rad.

Sytuacja nie jest komfortowa dla prezesów i dyrektorów publicznych stacji radiowych i telewizyjnych. Dlatego wychodząc z pracy bezpieczniej jest zabrać stołek ze sobą. W jakim stopniu nowe regulacje wpłyną na działalność Radio Gdańsk S.A. oraz oddziału gdańskiego Telewizji Polskiej S.A. trudno na razie przewidywać.