Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje zmiany w systemie polskiej edukacji. Zanim jednak resort wprowadzi w życie ostateczny plan działania, minister edukacji Anna Zalewska postanowiła oddać głos uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz wszystkim zainteresowanym w ogólnopolskiej debacie pn. „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra zmiana”. W poniedziałek odbyła się ona także na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Rozmowom przyświecało hasło: „Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo w szkole.
Debaty wojewódzkie odbywają się w 16 jednostkach administracyjnych, a każda z nich ma jeden z czterech tematów głównych: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie, bezpieczeństwo”. Jak przyznaje minister edukacji, „tak szerokiej debaty w Polsce jeszcze nie było”:
– Zanim przystąpimy do zmian systemu edukacji, chcemy wspólnie z obywatelami przedyskutować je i zaplanować ich realizację – podkreśla Anna Zalewska.
Rozmowy te prowadzone są nie tylko w ośrodkach wojewódzkich. Organizują je coraz częściej samorządy powiatowe oraz gminne. Każdy kto ma pomysł jak udoskonalić i ulepszyć polski system edukacji ma także taką możliwość. Wystarczy tylko wejść na stronę ministerstwa, gdzie znajdują się wszelkie niezbędne informacje. Także na tej stronie znajduje się specjalna strefa blisko 2 tys. osób, które zgłosiły się do grona Ekspertów Dobrej Zmiany, którzy w razie wątpliwości służą pomocą.
Cykl spotkań rozpoczął się 14 marca we Wrocławiu, a zakończy się 17 maja w Katowicach. Podsumowanie ogólnopolskiej debaty nastąpi 27 czerwca w Toruniu. Wtedy też przedstawiona zostanie zmiana systemu edukacji. Wiadomo jednak, że reforma oświatowa dotknie takich sfer jak m.in. doskonalenie zawodowe nauczycieli oraz podstawy programowe. Pierwsze zmiany pojawią się najprawdopodobniej już w 2017 r.