W miniony weekend na ulicach pomorskich miast pojawili się wolontariusze z puszkami, którzy zbierali fundusze na potrzeby pacjentów hospicyjnych. Każdy kto wspomógł akcję, w zamian otrzymał żonkila, symbolizujący nadzieję na odrodzenie. Finał dwudniowej akcji, czyli Żonkilowy Festyn Rodzinny odbył się w niedzielę w Gdańsku na Długim Targu.

Po raz pierwszy Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu dzięki Fundacji Marii
Curie Cancer Care. Polska historia tej akcji zaczęła się przed 18 laty w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach, w tym także na Pomorzu.

Około 3000 wolontariuszy ubranych w żółte koszulki i z żonkilami w dłoniach, przez dwa dni w okolicach kościołów, parków, skwerów, a także innych terenów spacerowych na Pomorzu, zachęcało każdą napotkaną osobę do przyłączenia się do tej szczytnej akcji. Puck, Gdynia, Sopot i Gdańsk to miejsca, gdzie w tej kwestii działo się najwięcej.

Finał akcji odbył się na Długim Targu, gdzie miał miejsce Żonkilowy Festyn Rodzinny. Przygotowano wówczas wiele atrakcji. Uczestnicy mogli m.in. skorzystać z oferty stoisk ze zdrową żywnością i przetworami regionalnymi. Nie zabrakło także atrakcji dla osób aktywnych: bieżni, rowerków, a także niespodzianek dla dzieci. Wręczono statuetki „Bursztynowe Dźwigi” Honorowym Wolontariuszom i Filantropom Roku w Sali Wety Ratusza Głównego Miasta.

Nowością, w ciągu pięciu edycji tego wydarzenia na Pomorzu, była „żonkilowa” sztafeta między Helem a Gdańskiem. Jej uczestnicy – biegacze i motocykliści pokonali trasę w żółtych koszulkach, a w kolejnych miastach witani byli w centrach finałowych wydarzeń.

Podczas tegorocznego finału zbierano środki na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. Św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im Św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym
dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” oraz Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku we współpracy z Fundacją Hospicyjną, Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Łącznie w ciągu roku wymienione hospicja opiekują się ok. 3000 chorymi: dorosłymi i dziećmi. Mimo że opieka w hospicjum jest bezpłatna, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie ok. 2/3 kosztów utrzymania pacjentów. Aby pomóc większej liczbie osób, pozostałą część środków hospicja muszą pozyskać od ludzi dobrej woli i instytucji.