11 listopada w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbyła się III Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym. Patronat nad imprezą objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Oficjalnego otwarcia finału dokonali Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego, oraz Aleksander Mach, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. Olimpiada była okazją do świetnej zabawy w atmosferze wzajemnej rywalizacji. Do współzawodnictwa przystąpiło 55 kobiet z terenu województwa pomorskiego.

Olimpiada składała się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W części pierwszej panie rozwiązywały test składający się z 45 pytań. Zadanie nie było łatwe: uczestniczki musiały wykazać się wiedzą m.in. z turystyki wiejskiej, produktu tradycyjnego i regionalnego, zasad racjonalnego żywienia, savoir vivre, bhp w rolnictwie, dziedzictwa kulturowego województwa pomorskiego i unijnej polityki PROW 2014-2020. Pięć osób zakwalifikowało się do drugiego etapu.

Nad przebiegiem części finałowej czuwała komisja w 3-osobym składzie, której przewodniczył Mirosław Boruszczak, prof. nadzw. dr hab. Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa oraz członkowie: dr Katarzyna Mysiak z Katedry Organizacji Usług Turystyczno-Hotelarskich, Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa, Akademii Morskiej w Gdyni i Antoni Antonik – starszy Inspektor Pracy w Okręgowej Inspekcji Pracy w Gdańsku.

O tym, jakie każda z pań otrzyma pytania, decydowało losowanie. Uczestniczki Olimpiady wykazać musiały się bardzo szeroką wiedzą. Najwięcej emocji wzbudziło zadanie, podczas którego finalistki musiały zidentyfikować podane im zioła. Przy gorącym dopingu publiczności, najlepszych odpowiedzi udzieliła pani Dorota Wolska z miejscowości Długi Kierz (powiat kartuski). Na podium znalazła się także Mirosława Liberska z Lisewca (powiat gdański) oraz Elżbieta Szczukowska z Rakowca (powiat kwidzyński). Wyróżniono Teresę Okrój z Klukowej Huty (powiat kartuski) oraz Barbarę Warenycia ze Starej Kiszewy (powiat kościerski).

Każda z pań uczestnicząca w Olimpiadzie wyróżniona została dyplomem za uczestnictwo i upominkiem przygotowanym przez PODR w Gdańsku. Wiedzą mogła się także pochwalić obecna na Olimpiadzie publiczność – podczas specjalnego quizu, każdy mógł zdobyć nagrody. Na zakończenie Dyrektor Aleksander Mach zaprosił obecnych na kolejną edycję, która odbędzie się już w Lubaniu, w nowej siedzibie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Fundatorami nagród byli: Pomorska Izba Rolnicza, Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Gdańsku, Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Gdyni, Związek Gmin Pomorskich, Państwowa Inspekcja Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Gdańsku, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze „RENK”, Gdański Dom Książki, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, Opera Bałtycka w Gdańsku. Bałtycki Teatr Tańca, Gdański Teatr Szekspirowski, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Aquapark Sopot, Oriflame Poland Sp. z o.o., Natur House Pruszcz Gdański, Hotel Bazuny, Agawa – Hurtownia artykułów spożywczych, A-bis Urządzenia Gastronomiczne, Fungopol Sp. J. Cis-Bankiewicz, Skórczewski, Zakład Produkcji Spożywczej Stefan Skwierawski, Masarnia Herold. Teresa, Arkadiusz i Edmund Herold S.J. w Zblewie, Browar Amber Sp. z o.o., spółka komandytowa i Sklep Herbata-kawa.pl z Kościerzyny.

Patronat medialny nad imprezą objęli: Radio Gdańsk S.A., Dziennik Bałtycki oraz Rolnik Pomorski.

Laureatki III Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym:
I miejsce – Dorota Wolska, Długi Kierz, powiat kartuski
II miejsce – Mirosława Liberska, Lisewiec, powiat gdański
III miejsce – Elżbieta Szczukowska, Rakowiec, powiat kwidzyński
wyróżnienie – Teresa Okrój, Klukowa Huta, powiat kartuski
wyróżnienie – Barbara Warenycia, Stara Kiszewa, powiat kościerski

mat. PODR