Sprzymierzeńcy długowieczności

365

Czy istnieją sposoby na wydłużenie życia? Czy sami możemy poprawić swoje zdrowie lub pozbyć się niektórych chorób? Czy coś może zastąpić farmakologię? Te pytania zadaje sobie wielu z nas. Nim jednak do naszych postanowień dołożymy pracę nad poprawą zdrowia, warto sięgnąć po kilka wskazówek.

W tym materiale skupimy się na podreperowaniu naszego zdrowia dietą, są bowiem produkty, które dzięki zawartości składników mineralnych i witamin, przyczyniają się do wspomagania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czy warto sięgać po warzywa, owoce, ryby, zioła, orzechy, przekonacie się czytając poniższy artykuł.

Łupina, a pod nią…
Mowa o orzechach. Zawierają one nie tylko wiele substancji odżywczych, ale także błonnik, łatwo przyswajalne białko, witaminy – A, B, C i E oraz mikroelementy – wapń, żelazo, magnez. Działają dobroczynnie na organizm regulując poziom cukru we krwi, zapobiegając chorobie wieńcowej. Ponadto pobudzają pracę mózgu, łagodzą stany depresyjne, ale uwaga ze względu na dużą zawartość kalorii warto jeść ich nie więcej niż garść dziennie. Orzechy brazylijskie to doskonałe źródło selenu, a migdały obfitują w witaminy z grupy B oraz witaminę E. Łagodzą kaszel, niszczą wolne rodniki i są niewątpliwie eliksirem młodości.

Czerwone, tylko nie gazowane
Tym razem poświęcamy się dla poprawy zdrowia, a więc odrzucamy kolorowe, słodzone napoje z wyjątkiem… herbaty. Po czerwoną, bo właśnie o niej mowa herbatę Pu-Erh sięgamy pięć razy dziennie. Wypijamy po filiżance. Co ulegnie poprawie? Na pewno praca wątroby, i wszystkich procesów trawienia, no i nastrój. Obniży się poziom cholesterolu. Ponadto czerwona herbata oczyszcza krew, regeneruje mózg oraz wzmacnia zdolność koncentracji.

Z wody i z wodą
Ich znaczenia w diecie profilaktycznej, zapobiegającej zbyt szybkiemu starzeniu i prowadzącej do długowieczności nie da się przecenić. W mięsie ryb jest wiele składników mineralnych: wapń, magnez, sód, potas, fosfor oraz selen – pierwiastek zapobiegający chorobom nowotworowym. Jedzenie tłustych ryb obniży poziom „złego” cholesterolu, ochroni przed chorobami serca i złagodzi problemy z krążeniem. Sięgajcie po nie przynajmniej dwa razy w tygodniu!

Słodkie poprawiacze zdrowia
Są nie tylko zdrowe, ale także bardzo lubiane. Stanowią cenne źródło przeciwutleniaczy, takich jak bioflawonoidy i wit. C. Świeże pokrywają w dużym stopniu zapotrzebowanie organizmu, właśnie na tę witaminę. Dzięki zawartości błonnika są niezbędne dla dobrego trawienia czy obniżenia ciśnienia krwi. Po jakie owoce warto sięgać najczęściej? Jabłko – zjadanie 2 dziennie obniży poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi, ureguluje poziom flory bakteryjnej i zneutralizuje szkodliwe działanie toksyn. Ponadto ułatwi przyswajanie wapnia i ustabilizuje poziom cukru we krwi. Awokado – zawiera cały zestaw witamin – od A, przez C do K, oraz jednonienasycony tłuszcz (jak w oliwie z oliwek), który znakomicie obniża poziom cholesterolu LDL. Porzeczka – czerwona, podobnie, jak wiśnie, agrest i żurawina, zawiera witaminę C i łatwo przyswajalne żelazo. Czarna to źródło biopierwiastków i pektyn. Jadana regularnie likwiduje ogólne zmęczenie, hamuje rozwój miażdżycy, działa moczopędnie i napotnie, przez co oczyszcza organizm.

Jarzynowy bukiet
Warzywa to magazyny witamin i minerałów, wymiatające bakterie i wolne rodniki. Najwartościowsze są oczywiście te surowe lub lekko podgotowane. Jadanie pięciu małych porcji warzyw dziennie to gwarancja zdrowia. Po jakie jednak sięgać najczęściej? Marchew – zawiera wiele substancji leczniczych, które oczyszczają i odkwaszają organizm, a zawarty w niej błonnik usuwa z organizmu cholesterol. Sok z marchwi winny pić osoby mające stwardnienie tętnic czy chorobę wieńcową. Kapusta – to królowa warzywa i chyba najzdrowsze warzywo, ale pod warunkiem, że nie okraszamy jej tłuszczem. Zawiera witaminę A – poprawiającą wzrok, C – hamująca zmiany sklerotyczne, B1, B2, B6 – kojącą skołatany układ nerwowy, H – pomagająca trawić tłuszcze i węglowodany, K – regulującą krzepliwość krwi, E – witaminę młodości. Czerwony burak – zawiera dużo substancji alkalicznych – sód, potas, magnes, wapń. Ma działanie krwiotwórcze i oczyszczające krew, a także wytrącające z organizmu kwas moczowy. Pietruszka – to źródło witaminy C – natka, A i żelaza. Pobudza drogi moczowe, poprawia czynność skóry i układu pokarmowego, uszczelnia naczynia krwionośne, obniża napięcie mięśni żołądka i jelit. Powinny ją stosować osoby z chorym sercem i mające problemy z przemianą materii. Sałata – oczyszcza cały organizm, pobudza gruczoły trawienne do działania, ma właściwości mineralizujące, obniża poziom cukru we krwi. Czosnek – Bogactwo witamin z grupy B, PP i A. Zawiera allicynę działającą bakteriobójczo i odkażająco, niszczącą bakterię i grzyby. Czosnek przeciwdziała nowotworom, dodatnio wpływa na pracę mózgu i serca, oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia go.